همکاری در برگزاری همایش ایثار ماندگار ویژه تجلیل از خانواده های اهدا کننده عضو

اولين همايش اهداي عضو تحت عنوان «همايش ايثار ماندگار» با حضور بيش از يکصد و ده خانواده‌ی اهداکننده‌ی عضو، يکشنبه 29 خردادماه سال 1390، در تالار ابن‌ سينا مرکز همايش‌ های علمي دانشگاه، برگزار ‌گرديد.

در اين همايش که با حضور استاندار اصفهان، تعدادی از روحانيون، مسؤولين استاني و دانشگاهي، خيرين سلامت استان و گروه جراحي پيوند استان اصفهان برگزار ‌گرديد، از خانواده‌های اهداکننده عضو تجليل به عمل آمد.

در ابتداي اين مراسم دکتر رحيمي معاون درمان دانشگاه به ارايه تاريخچه‌ای از اهداي عضو در جهان و ايران پرداخت و اظهار نمود، در جهان اولين اهدای عضو به سال 1954 ميلادي بر مي گردد و در کشور ما در سال 1347 با پيوند کليه در شهر شيراز آغاز شد، در استان اصفهان نيز اولين اهداي عضو در سال 1373 با پيوند کليه آغاز و درسال 1379 اين اقدام خداپسندانه از طريق اهداي اعضا از فرد مرگ مغزي آغاز گرديد.

وي بيمار مرگ مغزی را اينگونه تعريف نمود: بيمار مرگ مغزي فردي است که ادامه حيات او به هيچ عنوان متصور نمي باشد و در او حيات انساني با شعور پايان پذيرفته و فرد، يک زندگي نباتي را آغاز خواهد کرد.

 دکتر رحيمي در بخش ديگری از سخنان خود آمار اهدا کنندگان عضو به بيماران نيازمند در يک دهه گذشته را 120 بيمار مرگ مغزی عنوان نمود و ادامه داد: خوشبختانه در کشور ما و بخصوص استان اصفهان با فرهنگ‌ سازی های گسترده و نيز پيشرفت اعضای تيم پزشکي، آمار پيوند عضو روز به روز افزايش پيدا کرده، به گونه‌ ای که در استان اصفهان از آمار بيان شده 33 پيوند تنها در سال 89 صورت گرفته و در سه ماهه اول سال جاري نيز 10 اهداي عضو منجر به نجات جان بيماران نيازمند شده است.

وي همچنين از اهداي عضو يک کودک 20 ماهه که به دليل سقوط از ارتفاع دچار مرگ مغزی شده بود سخن گفت و ادامه داد: اين کودک، کوچکترين اهدا کننده در استان اصفهان بوده که با پيوند کبد وی به يک کودک 14 ماهه و کليه او به يک خانم 20 ساله باعث نجات جان آنها شد.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمين لقماني طي سخناني عمل اهدای عضو را يک اقدام بسيار شايسته معرفي نمود و افزود: اين عمل، باقيات و صالحات فراواني براي دهنده عضو و خانواده وی برجاي مي گذارد. وی از جمله واژه‌هايي که در معارف ديني برای استمرار حيات بيان شده را واژه برکت عنوان کرد و ادامه داد برکت به معناي افزايش طول عمر نيست بلکه عده‌اي عليرغم کوتاهي زندگيشان تاثيرات مثبت فراواني برای ديگران به همراه دارند.

حجت‌ الاسلام و المسلمين لقماني انديشه بزرگ را سر منشا اقدام به کارهای خداپسندانه معرفي نمود و گفت: انسانهايي که اين انديشه را دارند در رفتار ايثارگرانه پيشرو هستند و خانواده‌هايي که برای اهدای اعضاي عزيزانشان رضايت داده اند، يقيناً آنها را از دست نداده اند بلکه آنها را زنده نگه داشته و بدانند که جسم از بين مي رود ولي ايثار و فداکاري آنان هميشه بوده و تا ابديت باقي خواهد ماند.

در ادامه مراسم رئيس دانشگاه ضمن تقدير از خانواده های اهدا کننده اعضا اين عمل آنان را ايثاری بزرگ و ماندگار در جهت اهداي سلامت به بيماران نيازمند عضو بيان نمود و هدف از برپايي چنين مراسمي را علاوه بر تجليل از خانواده اين عزيزان، گسترش فرهنگ اهداي اعضا در مرگ مغزی دانست.

دکتر عليرضا ذاکر اصفهاني استاندار محترم اصفهان نيز يکي از بزرگترين و مهم ترين دستاوردهای برگزاري اين همايش را الگو و درس گرفتن از ايثار ماندگار خانواده های اهدا کننده عضو عنوان کرد که با اهدا کردن اعضای بدن پدر، مادر، همسر و فرزند خويش زندگي دوباره را به بيماران نيازمند عضو هديه داده اند.

استاندار اصفهان تصريح کرد: همين فطرت زيباپرستي و خيرخواهي انسانهاست که تبديل به اين چنين تصميم بزرگ و جوانمردانه ای براي حفظ جان و سلامتي بيماران نيازمند به عضو مي‌ گردد و اين تصميم، خود مستلزم فراهم کردن بستر فرهنگ سازي مناسب در جامعه مي باشد.

دکتر ذاکر در پايان سخنان خود با اشاره به اختصاص قطعه آسماني ها در باغ رضوان اصفهان گفت: از مدت‌ ها پيش دستورالعملي در خصوص اختصاص دادن قطعه‌ اي به اهدا کنندگان عضو به نام قطعه آسماني‌ ها، صادر گرديده که افرادي که با ايثار و فداکاري اعضای خود را اهدا نموده‌ اند در اين قطعه آرام گيرند.

گفتني است در پايان اين همايش از تمامي خانواده های اهدا کننده عضو توسط استاندار اصفهان و مسؤولين دانشگاه تجليل به عمل آمد. همچنين مقرر گرديد به سه نفر از هرخانواده‌اي که با اهدای اعضاي بزرگواران خود به نيازمندان زندگي دوباره بخشيدند، حواله سفر به مشهد مقدس اهدا گردد.