همایش مستشهدین عاشورا مرکز همایشهای برج میلاد تهران

همایش بین المللی مستشهدین عاشورا  به منظور ثبت جهانی این واقعه صبح روز سه شنبه 27 مهرماه 95 با حضور رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، مدیرعامل مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت «علیهم السلام»، نمایندگان ولی فقیه در استان مازندران و مدیرعامل برج میلاد تهران، در یادمان ملی ایرانیان برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که با حمایت برج میلاد تهران برگزار شد، حجت الاسلام سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه اسلام با وجود رسول اللّه آغاز و با حرکت امام حسین «علیه السلام» بقا یافته است، گفت: به لطف خداوند سفره ای پر برکت و گسترده در جهان پهن شده است که مدتهاست از آن بهره بردیم و خواهیم برد.

وی افزود: امروزه مهم ترین اجتماع بشری حول محور امام حسین «علیه السلام» شکل گرفته است و اربعین مصداق آن است، اسلام بدون امام حسین «علیه السلام» شناخته نمی‌شود.

خاموشی با تاکید بر لزوم الگوگیری از حرکت حسینی در عالم اظهار کرد: امام حسین «علیه السلام» طبق بیان صریح امام صادق «علیه السلام» چراغ هدایت و کشتی نجات هستند، در این راستا باید برای بهره از این منبع نور الهی به قول و فعل امام خود بیش از پیش توجه کنیم و آنها را در زندگیمان سرمشق قرار دهیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به حدیثی از امام حسین «علیه السلام» در طلب مکارم اخلاق گفت: امام حسین «علیه السلام» در فرازی زیبا طلب توفیق اهل هدایت، اعمال اهل تقوا، عزم اهل صبر را به درگاه الهی خواستارند، ما نیز در این محفل گرد هم آمدیم تا با اعلام حرکت در مسیر مولایمان، از رفتارهای خدایی امام خود در تمدن سازی اسلامی بیشتر و بیشتر بهره گیریم.

حجت الاسلام خاموشی با تاکید بر اینکه امروزه مهم ترین اجتماع بشری حول محور امام حسین «علیه السلام» شکل گرفته است و مصداق آن جریان اربعین حسینی است، اظهار کرد: اسلام بدون امام حسین «علیه السلام» شناخته نمی‌شود، هر چند عده ای درصدد خاموش کردن نور خدا هستند، اما هرگز نخواهند توانست، چراکه این وعده ای الهی است.

در ادامه این مراسم، سید قاسم میرنبی دبیر برگزاری این همایش بین المللی، گفت: کمپین مستشهدین عاشورا از سه سال پیش و براساس قوانین بین المللی به منظور ثبت جهانی این واقعه بزرگ اسلام تشکیل شد. تاکنون موفق شده ایم 7 میلیون امضا جمع آوری کرده و همچنین 38 هزار عضو افتخاری به کمپین ما پیوسته اند.

سپس شیخ نورالله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان مازندران با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین به حاضران گفت: امام حسین «علیه السلام» به 7 میلیون امضا منحصر نمی شود و شخصیت امام حسین «علیه السلام» برای عموم مردم دنیاست چراکه مظلومیت او به همه مردم دنیا شناخته شده است.

وی ادامه داد: امیدوارم با ثبت جهانی واقعه عاشورا و مظلومیت امام حسین «علیه السلام» و یارانش، شناخت بیشتر و بهتری نسبت به ابعاد مختلف واقعه عاشورا در جهان ایجاد شود.

سپس محمد رشید خورشیدیان رئیس انجمن موبدان زرتشتی ایران گفت:ماه محرم به عنوان ماه عزاداری ما زرتشتیان نه تنها در ایران بلکه در همه دنیا به حساب می آید. چرا که ما زرتشتیان نیز همسر امام حسین «علیه السلام» را ایرانی می دانیم و معتقدیم که باید برای مظلومیت آن امام بزرگوار نیز عزاداری کنیم.

وی افزود: زرتشتیان در ماه محرم و صفر به احترام امام حسین «علیه السلام» و عزاداری این دو ماه، هیچ مراسم عروسی را برگزار نمی کنند. چرا که ما معتقدیم امام حسین «علیه السلام» یک شخصیت بزرگ برای همه مردم دنیاست که همواره آزاد اندیش و آزادی طلب بود و برای این موضوع نیز جنگید. کربلا و شهادت مظلومانه امام حسین «علیه السلام» و یاران با وفایش یک واقعه بزرگ انسانی است که برای دفاع از مظلومیت جنگ کرد و به شهادت رسید.

در ادامه این مراسم گروهی از مداحان اهل بیت با آیین مذهبی جنوبی از پرچم امام حسین «علیه السلام» که متبرک به حرم آن امام بزرگوار بود، رونمایی کردند. سپس حمایل های منقش به نام اباعبدالله الحسین «علیه السلام» به مدیرعامل برج میلاد تهران به عنوان حامی برگزاری این همایش بین المللی، مدیرعامل مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت «علیهم السلام» و سایر برگزارکنندگان این همایش اهدا شد.

از جمله اهداف طرح مستشهدین عاشورا عبارتند از:

  1. معرفي و شناساندن ابعاد پنهان جنايات صورت گرفته در واقعه عاشورا
  2. مقابله با اقدامات خصمانه نسبت به انکار و کوچک شمردن واقعه عاشورا
  3. بررسي و محکوم نمودن جنايات صورت گرفته از بُعد حقوق بشر
  4. نام گذاري روز عاشورا(دهم محرم) بعنوان روز جهاني يادمان عاشورا در سازمان ملل متحد (UN)

تصاویر مرتبط:

همایش مستشهدین عاشورا؛ مرکز همایشهای برج میلاد تهران؛ 1395/07/27