سخنرانی در مراسم افتتاحیه خوابگاه های دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان

متن سخنرانی در مراسم افتتاحیه خوابگاه های دانشجویی دانشگاه صنعتی استان اصفهان که در 1385/05/31 مصادف با سالروز بعثت پیامبر اکرم «صلی الله علیه و آله» مورخ بیست و هفتم رجب المرجب 1427 صورت گرفت بدین شرح می باشد:

اَلحَمد لله رَبِّ العالَمين وَ لاحَولَ وَ لاقُوَّۀِ اِلا بِالله العَلی العَظيم وَ صَلَّی الله عَلی محَمَّدٍ و اله الطيَّبينَ الطاهِرين

خدای را شاکرم که در سايه الطاف امام عصر «عجل الله تعالی فرجه الشريف» اين بنا آماده تحويل به دانشجويان عزيز شد.

بطور قطع افزايش سن ازدواج مشکلات فراوانی را ايجاد می کند و تشکیل حانواده در دوران دانشجويي علاوه بر تکامل فرد می تواند در سايه آرامش، لتَسکُنوا اِلَيها، منجر به شکوفايي علمی نيز گردد.

بر همين اساس، تشويق جوانان و دانشجويان به تسريع در انجام اين سنّت نبوی صورت گرفت و به دنبال آن نياز به محل سکونت بيشتر حس شد. چرا که نبود محل اسکان برای دانشجوی متأهل، مساوی است با افزیش تنش های و اضطراب برای زوجین

لزوم ايجاد خوابگاه هايي مناسب، خيرانديشان را بر آن داشت تا اقدامی صورت گيرد و امروز شاهد شکوفايي جلوه ای از اين اقدام می باشيم.

تأمين خوابگاه دانشجويان متأهل از چند جهت قابل ارزيابی است. اول ارزش گذاری به ساحت مقدس علم و دانش، دوم ارزش گذاری به سنت ازدواج و سوم تامين مسکن،مهمترین عاملی که باعث  سوق دادن افراد برای انجام کارهای عام می شود  انگیزه و هدف است.

اينجا خانه علم است يعنی همان پايگاهی که می تواند و بايد آغازگر همه خوبي هائی باشد که جامعه نيازمند رسيدن به آن است.

هدف در خدمت علم و دانش بودن است، دانشجو با آرامش به حرفه اصلی خود که همان دست يافتن به قدرت دانستن است، بايد بپردازد. مأمن می خواهد که در هِرم زير ساختها، از مهمترين پايه‌ها می باشد. اين مهم برای دانشجوی متأهل بيشتر رخ می نمايد، که احسا س می‌کند مسئوليت ديگری را هم، بعهده دارد.

ارزش اين موضوع درک شد، تلاش شد تا از بهترين امکانات بهره گيری شود. در طراحی و سازه ها از بهترین امکانات و تجهیزات استفاده شد تا ساختمانی مجهز آماده تحویل به دانشجویان عزیز شود.

تائيد و حمايت بالاترين مقام اين مملکت، رهبر فرزانه حضرت آيه الله العظمی خامنه ای «مدظله‌العالی» نشان داد که راه درست برگزيده شده و نياز به خوبی حس شده است.

آنچه در اين حرکت مهمتر است نه ساختمان است، و نه محل آن و حتی کاربری ارزشمند آن نيز نمی باشد، بلکه تفاوت ها در انگيزه است.

اين بنا محصول عشق است، عشق مردم به پايداری اين مرز و بوم. جوشش از درون برای رسيدن به آرمان های بلند انسانی.

خيريه ای تحت اشراف حضرت آيه الله حاج سيد حسن فقيه امامی برای رفع يک مشکل قدم در ميدان نهاد و نشان داد که اگر حرکتهای مردمی با حمايت ها و زمينه سازی های دولت به هم گره بخورد، محصولی اثرگذار تبلور می يابد.

الگویی مناسب از یک حرکت مردمی را می توان در این مجموعه به خوبی مشاهده کرد.

اگر دانشگاه را دولت، و خيريه را، مردم فرض کنيم اين پيوند مبارک محصولی در خور، ايجاد کرده است. اما همه چيز اين نيست اصل مطلب در نيت است.

چرا سنگی بوسيده می شود؟ چرا بر خاکی سجده می کنيم؟ چرا گاهی يک نگاه رضايت خدا را به همراه دارد ويک نگاه عدم رضايت او را؟ آيا فقط قصد اين بود که دانشجوی اين دانشگاه در محلی، سکنی يابد؟ اگر چنين است نام ثمره خلقت، امام جواد «عليه السلام» اينجا چه می‌کند؟ اصلا چرا نام؟ می توان بر هر ساختمان يک شماره گذاشت. اين نام های مقدس ريشه اصلی تفاوت است. به همين دليل اين بنا بی نظير است.

اگر کسب علم است، اگر گسترش فرهنگ است، اگر همکاری دولت و ملت می باشد، اگر از تمام توان برای ايجاد بهره برداری شد و اگر دستها به هم گره خورد، يک محور داشت. نمی خواهيم روی زمين بمانيم. دانشجوی ما زمينی نيست.

اين نام های ارزشمند، هم، آغاز راه بوده است و هم همراه و هم سرانجام. تمامی فکر و کار محصول تعاليم و ارشاد آن بزرگواران عليهم السلام بوده است پس با اطمينان می گويم که اين بنا بی نظير است. چون زير چتر اَسمائی شکل گرفته که عالم زير چتر آنها شکل گرفته است، بی نظير است چون آن عزيزان بی نظير می باشند.

اميدوارم معنويت نگاه امام عصر «عليه السلام» متضمن رسيدن به اهداف باشد و اين بنا چشم‌انداز راه آنهايي باشد که الگوی مناسب يک حرکت مردمی را می طلبند.

از همه عزيزان و سرورانی که به نوعی در شکل گيری و به انجام رساندن انديشه ايجاد اين خوابگاه موثر بوده اند، تشکر می کنم و خدای را بر اين توفيق شاکرم.

تشکر می کنم از رهبر عزيز که به کمک موثر خود نه تنها مددرسان انجام پروژه بوده اند بلکه بر اين گونه حرکت ها مهر تائيد نهادند.

از آقايان دکتر آهومنش، دکتر عباسی، دکتر قربانی و ديگر مسئولين محترم دانشگاه صنعتی اصفهان و کارکنان ارجمند اين مهد علم متشکرم که لطف خود را دريغ نکرده و در انجام اين پروژه ياری رسان بوده اند.

شورای محترم اسلامی شهر اصفهان با درک اهميت موضوع نسبت به رفع بخشی از نيازها اقدام نمودند، که جای تقدير دارد.

مراجع عظام تقليد «اَيدِهِمُ الله تعالی» با اجازه به مقلدين خود در اختصاص بخشی از سهم امام «عليه السلام» به اين مجموعه ياری رساندند، حضرت آيه الله غيوری از بيت محترم رهبری، خيرين تهران مخصوصاً سروران ارجمند آقايان ال طعمه و ميرمحمد صادقی، خيرين محترم اصفهان، کارکنان محترم پروژه، جناب آقای مهندس کمالی مدير مقيم پروژه، اعضای محترم هيئت امناء و هيئت مديره خيريه حضرت جواد «عليه السلام» همه و همه از عزيزانی بودند که طول مدت انجام وظيفه اينجانب باعث گرديدند تا تحمل بار سنگين فعاليت جسمی، فکری و مالی بهتر صورت گيرد و با آرامش بيشتر خدمت گذاری نمايم.

همان طور که مستحضر می باشيد زمين اين پروژه از طرف دانشگاه صنعتی اصفهان اختصاص يافته و اعيانی آن وقف شده و يالمُلک خيريه حضرت جواد «عليه السلام» می باشد.

از خدا می خواهم هر کتابی که در اين واحد ها خوانده می شود، هر سطری که نگاشته می‌شود، هر برداشتی که در جهت توسعه علم صورت می گيرد، قرب الهی را منظور نظر داشته باشد.