مصاحبه در ویژه نامه افتتاح مجموعه خوابگاههای خیریه دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان

گفت‌و‌گو با حاج سيد حسين رضازاده، موسس و بنيان گذار

خوابگاه هاى خيريه دانشجويى حضرت جواد عليه السلام دانشگاه صنعتی اصفهان

1388/06/14

ساخت مسكن و ايجاد سرپناه براى زوج‌هاى جوان، به ويژه نخبگان و آينده‌سازان علمى كشور، جهت تشويق آنان به ازدواج و احياى سنت نيكوى نبوى، از جمله كارهايى است كه تلاش و اقدام خيران متدين و نيك‌انديش را مى‌طلبد. ايجاد خوابگاه در فضاى علمى، آغازگر پيشرفت و تعالى جامعه است. جامعه‌اى برگرفته از تعاليم ارزشمند و نورانى اهل بيت عصمت و طهارت عليهم صلوات الله.  
خوشبختانه در سال‌هاى اخير شاهد تلاش بسيارى از خيرين در اين راستا بوده‌ايم. حاج سيدحسين رضازاده از جمله خيرينى است كه با تاسى به مولا و مقتداى خود حضرت على عليه‌السلام، با همكارى دانـشـگـاه صـنـعـتـى اصفهان و شمارى ديگر از خيرين، مجموعه خوابگاه‌هايى را با عنوان خوابگاه‌هاى خيريه دانشجويى حضرت جواد عليه السلام احداث و وقف نموده است تا ضمن تسهيل ازدواج جوانان، امكانات لازم براى رشد علمى دانشجويان را فراهم آورد. در گفت‌وگوى زير با جنبه هاى مختلف اين اقدام خداپسندانه بيشتر آشنا مى شويم.

چه شد كه تصميم گرفتيد، مجموعه خوابگاه هاى خيريه حضرت جواد عليه السلام را احداث و پس از آن، وقف نماييد؟

يكى از زيبنده‌ترين و ماندگارترين جلوه‌هاى نيكوكارى و خيرخواهى وقف است و از آن جهت كه داراى آثار و نتايج ماندگارى در مقايسه با ديگر اعمال خيرخواهانه مى باشد، از جايگاه ويژه‌اى برخوردار است.
 به همين منظور اينجانب با توجه به توافقنامه‌ منعقد شده با دانشگاه صنعتى اصفهان، اعيانى مجموعه‌خوابگاههاى امام جواد عليه السلام را وقف نمودم تا براى هميشه در جهت اسكان دانشجويان متاهل دانشگاه صنعتى اصفهان مورد بهره‌بردارى قرار گيرد و هيچ كس و هيچ مقامى و هيچ مرجعى حق تغيير كاربرى اين مجموعه را نداشته باشد.
 اميدوارم همه متمولين و افرادى كه از موهبت مالى خدادادى بهره‌اى برده‌اند؛ از اين حركت خداپسندانه الگو‌بردارى كنند و براى بقا و ماندگارى خود و باز ماندن پرونده خيرات و بركات، در اين مسير اقدام نمايند و فرصت را از دست ندهند.

اين طرح را با چه هدف و انگيزه‌اى دنبال كرديد؟

اين طرح با چند هدف مقدس از جمله ايجاد مسكن براى زوج‌هاى جوان، تشويق جوانان به امر ازدواج و احياى سنت نبوى و همچنين احياى سنت وقف دنبال شد. در واقع بايد گفت، ارزش‌گذارى به ساحت مقدس دانش، ترويج سنت ازدواج و تامين مسكن براى جوانان، در احداث و وقف اين خوابگاه‌هاى دانشجويى مورد توجه بوده است.

عمليات ساخت اين مجموعه از كى آغاز شد، طى چه مراحلى به پايان رسيد و براى آن چه ميزان هزينه شده است؟  

عمليات ساخت اين مجموعه پس از طراحى سايت محوطه و جانمايى بلوك‌ها، در سال 1381 آغاز شد و 4 بلوك آن در سه ماهه اول سال 1385 آماده بهره‌بردارى گرديد. هزينه اجراى اين چهار بلوك با 7هزار و200 مترمربع زيربنا و ظرفيت 96 آپارتمان مسكونى و 8 سالن اجتماعات چند منظوره، 10 ميليارد و هشتصد ميليون ريال بوده است كه از اين ميزان، چهار ميليارد ريال توسط مقام معظم رهبرى، چهار ميليارد و چهارصد ميليون ريال توسط اينجانب و دو ميليارد و چهارصد ميليون ريال آن توسط خيرين تهرانى و خيرانديشان متدين اصفهانى تامين گرديده است. ‌ ‌همچنين جهت ايجاد بيست‌هزار مترمربع محوطه‌سازى و ايجاد فضاى سبز همراه با آبيارى تحت فشار، جدول‌گذارى و آسفالت گذرگاه‌ها، نصب چراغ‌هاى محوطه به منظور تامين روشنايى و انتقال خطوط آب رسانى و گاز رسانى به مجموعه مذكور، دو ميليارد ريال هزينه شد كه اين مبلغ توسط دانشگاه صنعتى و شوراى اسلامى شهر اصفهان تامين گرديد.
علاوه بر آن، طراحى و نصب ساختمان موتور خانه مركزى، نصب دكل تجهيزات، احداث ساختمان پست برق و نصب كل تجهيزات مورد نياز آن و احداث كانال‌هاى آدم رو در زير محوطه مجموعه جهت انتقال سيستم‌هاى تاسيسات به بلوك‌هاى مسكونى، بالغ بر دو ميليارد ريال هزينه به همراه داشت كه همه آن توسط دانشگاه صنعتى اصفهان پرداخته شد.
احداث بلوك 5 كه مزين به نام »كوثر ولايت، حضرت فاطمه‌الزهرا سلام الله عليها« است با زيربناى 1800 مترمربع جمعاً شش ميليارد و سيصد ميليون ريال هزينه داشت كه چهار ميليارد و سيصد ميليون آن توسط اينجانب (موسس و بنيانگذار) و دو ميليارد ريال آن توسط دانشگاه صنعتى تامين شد.

ويژگى‌هاى اين طرح چيست؟

يكى از ويژگى‌هاى ممتاز اين طرح، بهره‌مند شدن از عنايت ويژه مقام معظم رهبرى در سفر به اصفهان بود.  در بعد ساختمانى نيز اجراى عالى و با كيفيت معمارى اسلامى در فضاهاى داخل و خارج ساختمان از ويژگى‌هاى ممتاز طرح به شمار مى رود.  تابلوهاى كاشى كارى شده در نماهاى جنوبى اين ساختمان چشم هر بيننده‌اى را خيره مى‌كند و ديوارهاى شرقى و غربى كه مزين به نام مبارك ائمه معصومين عليهم السلام است نيز از ديگر جلوه‌هاى اين مجموعه مى باشد.

در اجراى اين طرح، چه كسانى با شما همكارى نموده اند؟

آيت‌الله حاج سيدحسن فقيه‌امامى يكى از شخصيت‌هاى برجسته حوزه علميه اصفهان و مروج كارهاى خير در جامعه، از جمله افرادى است كه كلنگ اين بنا به دست مبارك ايشان به زمين زده شد كه لازم است از ايشان سپاسگزارى كنم. تعامل ارزشمند مسوولان محترم دانشگاه صنعتى اصفهان نيز در اجراى اين طرح، با خيرين و اينجانب قابل تقدير بود.  
همچنيـن لازم مـى‌دانـم از جنـاب آقـاى مهنـدس ابـوالحسـن فتحيـان، مهنـدس نيلى‌احمدآبادى، مهندس سيدكريم داودى، مهندس بهمن احمدى، مهندس احمد كـمـالـى‌نژاد، مهندس همايون بهزادى، مهندس حميد داورى، مسعود ايليا، حاج سيدعبدالمهدى آل‌طعمه، مهندس حسن عبوديت و رياست محترم دانشگاه صنعتى اصفهان جناب آقاى دكتر غلامرضا قربانى تشكر و قدردانى كنم.

سخن پايانى را از زبان شما مى شنويم.  

پرودگارا! اى هستى بخش وجود، مرا بر نعمات بى‌كرانت توان شكر نيست. ذره ذره وجودم براى تو و نزديك شدن به تو مى‌تپد. الهى مرا مدد كن تا امكانات و دارايى اندكم نه نردبانى باشد براى فزونى تكبر و غرور، نه حلقه‌اى براى اسارت و دستمايه‌اى براى تجارت بلكه گامى باشد براى تجلى تو و متعالى ساختن زندگى خود و خدمت به ديگران.
در هر موقعيتى كه هستيد اجازه ندهید  كه به بدبينى‌هاى بى‌حاصل آلوده شويد و  نگذارید كه بعضى لحظات تاسف بار كه براى هر انسان خدمتگزار و ايثارگر پيش مى‌آيد، شما را به ياس ونااميدى بكشاند. سعى كنيد، براى رفع مشكلات جامعه تلاش كنيد. نخست از خود بپرسيد از اين امكانات خدادادى چه استفاده اى كرده ايد، سپس از خدا توفيق خدمت طلب كنيد تا به اين احساس شادى بخش و هيجان انگيز برسيد كه شايد من هم بتوانم سهم كوچكى در پيشرفت و اعتلاى بشريت داشته باشم.