گفتگوی فیلم ساز مستند با دکتر حبیب رضا ارزانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی

مصاحبه با
حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان
 
در رابطه با حاج سیدحسین رضازاده 
 

تاریخ مصاحبه: 1394/12

محل مصاحبه: مراسم تجلیل از مدیران موسسات قرانی اصفهان اسفند سال 1395

تاریخ و محل تولد: 1350، تهران
تحصیلات: دکترا الهیات تطبیقی ادیان
اساتید: آیت الله سید حسن فقیه امامی، آیت الله سید احمد فقیه امامی، آیت الله العظمی حاج شیخ حسین مظاهری

لطفا بفرمایید هدف از برگزاری مراسم امروز چیست؟ از نقش آقای رضازاده در برگزاری این جلسه بفرمایید.

بسم اللّه الرحمن الرحیم
 
این مراسم به ابتکار و مدیریت جناب آقای حاج سید حسین رضازاده در این مؤسسه فاخر که از افتخارات شهر اصفهان می باشد، در رابطه با تجلیل از مدیران مؤسسات قرآنی و همچنین هم اندیشی و همکاری بین دستگاه های فرهنگی مرتبط با امور قرآنی تشکیل گردیده است و جا دارد از ژرفای جانم از برگزاری این مراسم ارزشمند تشکر و قدردانی نمایم. همانطور که مستحضرید براساس آماری که در کشور داریم موسسات قرآنی که در اصفهان فعالیت می نمایند از بالاترین رتبه هم از لحاظ تعداد مؤسسات و هم از لحاظ تعداد قرآن آموزان  در همه سطوح برخوردار بوده و به ویژه کیفی بودن فعالیت این مؤسسات به عنوان نمونه در کشور مطرح می باشد. اما مهم ترین خلائی که در این زمینه احساس می شد، عدم هماهنگی های لازم و برنامه ریزی مدون توسط تمام این مؤسسات در کنار هم برای بهره وری بیشتراز این استعداد بالقوه ای که وجود دارد، بحمدالله مجمع مؤسسات قرآنی اصفهان حرکت بسیار ارزشمندی را شروح نموده اند که جناب آقای رضازاده و موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت(ع) در این حرکت نقش بسزایی داشته اند و من از فرصت استفاده می کنم و لازم می دانم از خدمات ایشان و زحمات و برنامه ریزی های ارزشمندی که در راستای گسترش فعالیت های قرآن در این مؤسسه با تعامل بسیار مطلوب با مؤسسات و دستگاه¬های ذیربط دارند، تقدیر و تشکر نمایم.
 
این مجموعه ارزشمند که یکی از آثار برجسته این خیر خوش نام و شاخص اصفهانی می باشد در حوزه انس و ارتباط بین مردم و اهل بیت عصمت و طهارت و هم ارتباط با قران که دو توصیه گرانقدر پیامبر اسلام است، توانسته نقش خوب و سازنده ای را ایفا نماید. امیدوارم این اقدامات زخیره قبر و قیامت ایشان و همه یاورانشان باشد. برخی مواقع فعالیت هایی که در حوزه قرآن صورت می گیرد استاندارد ملی و بین المللی ندارد. بحمد الله کارهایی که در حوزه قرآن و نشر معارف اهل البیت علیهم السلام در موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت(ع) انجام می پذیرد از تراز بسیار خوب و عالی برخوردار است که جای تقدیر و سپاس از مدیریت محترم و توانمند این مجموعه بازهم تشکر و به عنوان یک الگوی مناسب به همه علاقمندان و فعالان در عرصه قرآن معرفی نمایم.
 
بنده سالهای متمادی است که با آقای رضازاده و فعالیت های ایشان در امور اجتماعی فرهنگی دینی و همچنین با فعالیت های قرآنی ایشان آشنا هستم . ایشان از چهره های شاخص، توانمند در امور برنامه ریزی و اجرای عالی در برنامه های دینی فرهنگی و قرآنی می باشند که در همه کارها، انتخاب بهترین و عالی ترین نوع از ویژگی های اجرایی بارز این خیر و نیکوکار ما می باشد.
 
لازم می دانم از ویژگی های دیگر و استعدادهای خاص ایشان به این نکته اشاره کنم که هر موقع ما می خواهیم کاری فاخر و ارزشمند را در حوزه قرآن یا امور فرهنگی و سایر موارد انجام دهیم و پای آقای رضازاده را در میان می آوریم چون می دانیم شأن این کار را واقعاً رعایت می کنند و بحمدالله این مجموعه فعالیت های ایشان نشان داده وقتی عزم کاری را می کنند با تمام قوا می ایستد و کاری را انجام می دهد که کارستان می باشد. به عنوان مثال همین مجموعه مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت علیهم السلام را که می بیند در هیچ زمینه ای کم نگذاشته اند از حیث طراحی، اجرا، و بهره مندی از همه هنرهای اصیل ایرانی و اسلامی و هنرهای منحصر به هنرمندان اصفهانی در اجرای این مجموعه استفاده نموده است و در بخش محتوا بهترین کتابخانه دیجیتال و ده ها بانک اطلاعاتی در زمینه علوم اسلامی در فضای مجازی مشغول ارائه خدمات علمی به مشتاقان تحقیق در علوم قرآن و اهل بیت می باشد. از جمله فعالیت های ایشان اهتمام ویژه تجلیل از بزرگان، علما، شعرا، ذاکرین اهل بیت، و خادمان قرآن که دائماً در سالن زیبای این مجموعه انجام شده و همه بسیار ارزشمند و تاثیرگذار در جامعه بوده است. 
 
لازم می دانم اشاره ای به فرمایشات حضرت زهرا سلام الله علیها که می فرمایند زکات را خداوند برای تزکیه نفس قرار داد، از آن طرف نظام عالم؛ نظامی است که با پرداختن زکات، انسان رشد پیدا می کند برخی که نگاه قرآنی ندارند فکر می کنند وقتی چیزی می دهند از دستشان رفته درحالی که نگاه قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) کاملا خلاف این است و با بخشش، انسان چیزی بدست می آورد. اگر انسان واقعا معتقد به این امر باشد با همین مدل قرآنی عمل می کند و خداوند هم، برکت آن را عنایت می کند و آقای رضازاده هم از خیرین شاخص و خوش نامی هستند که در شهر اصفهان که مهد تمدن نبوی و علوی بوده است فعالیت های گسترده ای در زمینه های مختلف انجام داده اند و واقعاً اعتقادات ایشان و عمل ایشان به این نوع کارها نشان داده است که با بهره مندی از آیات قرآن و روایات اهل بیت در این عرصه گام برداشته و هر روز با یک طرح جدید و ابتکار عمل در صحنه های مختلف خدمات اجتماعی خوش درخشیده است.
 
ان شاء الله خداوند هم به مال و هم خانواده شان برکت عنایت فرموده و روح پر فتوح پدر عالم و استاد عالی مقام حوزه علمیه اصفهان که مهم ترین نقش را در هدایت آقای رضازاده داشته اند با اجداد طاهرینش محشور نماید.