گفتگوی فیلم ساز مستند با مصاحبه آقای حاج علی سلیمان نژاد

مصاحبه با
آقای حاج علی سلیمان نژاد
عضو هیئت مدیره مجمع خیرین سلامت استان اصفهان
 
در رابطه با حاج سید حسین رضازاده
 

تاریخ مصاحبه: 1395

تاریخ و محل تولد: 1331 شمسی، نجف آباد

تحصیلات: دیپلم

 

جنابعالی با آقای رضازاده از چه زمانی آشنا شدید و ارزیابی شما از فعالیت های ایشان در حوزه خدمات اجتماعی و در بخش سلامت کشور و استان اصفهان چیست؟

من از حدود 25 سال پیش با ایشان آشنا و ارادت پیدا کردم و بخاطر انجام کار خیر و عام المنفعه با هم رفیق شدیم اصولاً افرادی که در جامعه به عنوان جهره های شاخص و مورد اعتماد مردم قرار می گیرند به قول معروف تشکیل دهنده حلقه کمک های مردمی و تاسیس انجمن های خیریه را عهده دار می گردند. می توان در این رستا جناب آقای حاج سیدحسین رضازاده و همچنین حاج آقا دردشتی را به عنوان چهره های شاخص نام ببریم که توانستند با خدمات و برنامه های ارزشمند خود مورد اعتماد افراد خیر و نیکوکاران را دراین عرصه جلب نمایند.

به عنوان یک دوست و همکار، چه ویژگی هایی در آقای رضا زاده سراغ دارید؟

سابقه کار های خیر زیادی را از ایشان به یاد دارم. ایشان شخصیتی است که مورد اعتماد مردم و مورد اعتماد مسوولین می باشد. ویژگی خاص ایشان این است که در اشاعه فرهنگ خیر و نیکوکاری، همیشه پیش قدم بوده و دیگران را هم تشویق به این نوع خدمات می نموده اند و در رابطه با برنامه ریزی و ارائه طرح های مناسب در مسیر کارهای خیر هم همین طور خدمت نموده اند. اگر نگاهی به کارهای ایشان داشته باشیم و برگردیم به ده یازده سال پیش، باید بگویم خوابگاه هایی که ایشان در دانشگاه صنعتی تاسیس کردند کار بسیار خوب و ارزشمندی بود که برای اولین بار در کشور پایه گذاری گردید، همچنین احداث درمانگاه سلامت شهرستان سجزی که به نام الامام علی بن موسی الرضا نام گذاری نمودند و یا مراسم و جشن های و با عظمتی در این شهر خیرین به منظور تجلیل از خیران و واقفان عرصه سلامت در استان اصفهان برگزار کردند، شاهد ادعای من است. می توان گفت نیکوکارانی که 30 سال پیش، فعالیت خیری در حوزه سلامت انجام داده بودند و فوت کرده بودند  و اسمی از آنها باقی نمانده بود، با ابتکار ایشان در این گردهمایی ها از جمله جشن تجلیل از خیران که در باغ موزه چهلستون برگزار شد، از فرزندان آن بزرگواران دعوت به عمل آمد و مورد تقدیر و تجلیل قرار دادند که این نوع حرکت ها باعث رونق و گسترش فعالیت های خیرین در حوزه  بهداشت و درمان گردید.

درمانگاه الامام علی بن موسی الرضا در شهرستان سجزی و مرکز بهداشت شماره یک را از نزدیک دیده اید؟

بله، در مراسم کلنگ زنی و افتتاح این مرکز بهداشتی درمانی حضور داشتم و جلوه نمای زیبای آن که مزین به حدیث سلسله الذهب بود هنوز در یاد و خاطره ام نقش بسته است . مرکز بهداشتی درمانی الامام علی بن ابیطالب از جمله کارهای دیگری بود که ایشان به بهترین نحو ممکن انجام دادند. 

حضور آقای رضا زاده را در فعالیت های خیر و عام المنفعه و تقبل هزینه های آن چگونه ارزیابی می کنید؟

بنده با آن سابقه کاری و شغلی که با ایشان دارم و از نزدیک با فعالیت های ایشان آشنا هستم، ایشان را انسانی فداکار و دارای روحیه بذل مال در مسیر کارهای خیر و عام المنفعه می دانم به طور مثال موسسه اهل بیت را همه مردم استان اصفهان و حتی کشور می شناسند، بسیاری از مسوولان رده بالای کشور هم از این موسسه بازدید کرده اند و می دانند که آقای رضا زاده این ساختمان با عظمت را با چه عشق و پشتکاری ساخت و در اختیار مردم قرار داد و در رابطه با نشر معارف اهل بیت علیهم السلام و برای گسترش فرهنگ قرآن  و اشاعه فرهنگ نورانی اهل بیت عصمت و طهارت تاسیس کردند که خوشبختانه ایشان کارهای زیادی هم برای ترویج مکتب حقه جعفری در این موسسه فاخر انجام داده اند و با برگزاری مراسم هایی به مناسبت تولد یا شهادت ائمه معصومین(ع) در تعظیم شعائر دینی از پیشتازان استان بوده اند. کتابخانه دیجیتالی این موسسه، بی نظیر که هر روز ده ها هزار نفر می توانند از طریق فضای مجازی از این گنجینه ارزشمند استفاده نمایند.
از جمله عرصه های خدمتگزاری ایشان حضور در عرصه ترویج قرآن در استان اصفهان می باشد. که یکی از فعالیت های شایسته ایشان در اسفند سال 94  بوده که ایشان در راه ترویج موسسات قرآنی استان اصفهان جلسه ای را در موسسه اهل بیت با حضور همه مسئولین عالی رتبه استان و مدیران موسات قرآنی تشکیل دادند و از تمام مدیران موسسات قرآنی استان اصفهان تجلیل نمودند. بنابراین می توان گفت ایشان انسانی هستند که شبانه روز خود را در راه ترویج فرهنگ قرآن و معارف اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام صرف می نمایند .
آقای رضا زاده را در یک جمله توصیف کنید.
مدیریت هوشمندانه عاشق خدمت و حلقه ای ارزشمند برای وصل دوستان که بنده به عنوان یک دوست کوچک در خدمت ایشان بودم می توانم بگویم که آقای رضا زاده عاشق اهل بیت (ع) و مردم است.

نظرتان درباره معماری و ساختمان حسینیه ای که آقای رضا زاده ساخته اند چیست؟

در چندین سالی که با هم رفیق بوده ایم، چیزی که در وجود آقای رضا زاده حس نمودم، نوع آوری و به روز کار کردن بود. ایشان با عنایت به سابقه روضه خوانی در ایام فاطمیه در بازسازی منزل خود یک طبقه را به عنوان دارالسیاده حضرت زهرای مرضیه اختصاص دادند. که ما وقتی برای شرکت درا ین مراسم معنوی حضور یافتیم واقعا  تعجب برانگیز بود که ایشان بخشی از منزل شخصی خود را به سبک یک حسینیه تمام عیار و زیبایی های منحصر به فرد و استفاده از هنرهای معماری، نجاری، گچ بری، آیینه کاری که جلوه خاص و زیبایی به این دارالسیاده داده است، ایجاد نمودند. پیش خودم فکر کردم بخاطر علاقه ای که به اهل بیت داشته اند این حسینیه را به این سبک درآورده اند که از این جهت هم نشر فرهنگ و معارف اسلامی و اهل بیت صورت بگیرد. از سوی دیگر می بینم که به هر مناسبت یا بهانه ای فامیل، دوستان، همکاران خیر خود را دور هم جمع و این حسینیه از حسینه های با برکت و نطفه کارهای خیری در این حسینیه بسته شده است.

در مجمع خیرین چه فعالیتی دارند؟

ایشان مدیر عامل مجمع خیرین سلامت استان اصفهان هستند، من و بقیه همکاران هم در خدمت ایشان هستیم. می توانم اینطور بگویم که آقای رضا زاده مهره اصلی سر تسبیح هستند.
چه توصیف زیبایی.
بله به این خاطر می گویم که اگر ایشان باشد زنگ می زند و ما را دور هم جمع می کند و هر نشستی که داشتیم منشا خیری برای ساخت یک بیمارستان، درمانگاه، موسسه، حتی یک شخص نیازمند که برای کمک مراجعه کرده، بوده است. کمترین کاری که در آن جمع می شود این است که مشکل یک نیازمند برطرف می شود.

چه خاطرات دیگری از ایشان به یاد دارید؟

در سفرهای زیادی همراهشان بوده ام و چندین بار ایشان سفر مشهد برای خیرین عرصه سلامت تدارک دیده اند.

در پایان، اگر نکته خاصی را مد نظر دارید، اشاره فرمایید؟

در رابطه با کار خیر و عاشق بودن، نمی توانم چیزی را بگویم چون آقای رضا زاده شخصیتی است که وقتی نشسته، یک مرتبه تصمیم می گیرد کار بزرگی را انجام دهد و به لطف خدا از یک روز تا یک هفته بعد، چیزی را که در ذهن داشته به منصه ظهور رسانده و انجام داده است.
عاشق شو ار نه روزی کار جهان سر آید                                    ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستی
درباره گذشت و ایثار از اموال و سرمایه هم باید به این موضوع توجه کنید که ایشان یک روحانی زاده هستند هر کسی را باید به سبقه فامیلی و شخصیت خانوادگی اش برگشت، چون آقای رضازاده در یک خانواده مذهبی و زیر سایه یک پدر روحانی ومنبری بزرگ شده و مال دنیا برایش ارزشی ندارد و ایشان اول عاشق خدا و اهل بیت است و بعد عاشق مردم و معتقد است که؛ 
 
دو چیز حاصل عمر است نام نیک و صواب                  وزین دو درگذری کلما علیها فان