انگیزه ایجاد مؤسسه اهل البیت علیهم السلام

ترويج معرفت و بندگي ذات باريتعالي، مهمترين هدف رسالت انبياء «عليهم السلام» بوده وگسترش اين ويژگي خداشناسي با ابزاري همچون بلاغت سخن، ظرافت رفتارو عمل و كتابت فصيح در علم و انديشه، ميسر است.
از روزي كه حضرت ختمي مرتبت محمد مصطفي «صلي الله عليه  اله و سلم» به پيامبري و رهبري نسل ها مبعوث گردیدند، تبيين اين معارف الهي را كه انباشته از نكات بليغه و فصيحه مي باشد، آغاز شد. و در مسير تنوير و تلطيف روح خلق هاي نگران و دور ساختن امواج متلاطم ناآگاهيها كوشيدند. ایشان رسالت مقدس خويش را آنطور كه خواست حضرت حق باریتعالي بود به انجام رساندند. و باقي را به اهل البيت «عليهم السلام» خود وانهادند. و آنها نيز هر يك وصي آن پيامبر اكرم «صلي الله عليه و آله و سلم» گرديدند و تاكنون، كه عصر آخرين حجت «عجل الله تعالي فرجه الشريف» خدا است، هرچه از معارف در دست ماست، بدون  ترديد همان يادگارهاي آن عزيزان بزرگوار است. كه  محصول تلاش همه ي اولياي الهي است. كه با قداست ويژه اي توسط روايتگران معتبر وثیق، و راویان احاديث بزرگ اسلام، از آنها حراست شده و به نسل هاي بعد انتقال يافته است.
غيبت امام زمان «عجل الله تعالي فرجه الشريف» وظيفه ي سنگيني را بر دوش وجدان هاي بيدار و دل ها و ضميرهای پاك علما و فقها گذاشته است.
در این مسير علما و محققين زاهد وخيرين نيك انديش، در گوشه و كنار اين جهان هستي مي كوشند تا با نشر و تبليغ  معارف حضرت محمد «صلي الله عليه و اله و سلم» و اهل البيت «عليهم السلام»، تشنگان را سيراب نمايند و موجب بيداري فطرت انسانها در همه مرزهاي تاريخي و جغرافيايي شوند. باشد كه در اين رهگذر، بشر از حصار قومي، نژادي، منطقه اي و تاريخي رهايي يابد و در فضايي آكنده از برابري و سعادت و كمال، بال گشايد و به فطرت بازگردد.
بر كسي پوشيده نيست كه هم اكنون عصر ارتباطات و علوم مربوط  به آنست و از اهم اين علوم، امكانات وسيع و گسترده ارتباطات بي واسطه الكترونيكي است. يعني ارتباط آسان بين همه جهانيان بايكديگر. صرف نظر از فاصله هاي فكري و ابعاد جغرافيايي.
يقيناً برقراري اينگونه ارتباطات از آرزوهاي ديرينه ساكنين دنيا، براي آشنايي با اقوام و اديان و انديشه ها و فرهنگ ها و مليت ها بوده است. تحقق اين آرزو گرچه از گذشته هاي دور در ذهن بشر وجود داشته، لكن صداي پاي استيلاي علوم جديد و فناوريهاي گوناگون آن در چند دهه اخير در عرصه هاي علوم سنتي به گوش رسيده است و جهان را در معرض افكار و آراء و انديشه هاي بديع و رشد يافته ای قرار داده است.
بدیهی است در چنين فرصت های  بي نظيری، توفيق دستيابي به منابع و مأخذ علمي و تحقيقاتي از آن مكتبي خواهد بود، كه بهتر بداند و بيشتر بتواند سازگاري بشر با فطرت خود كه در معرض افكار و انديشه هاي نکته سنج حقيقت بين است موجب گردد... اينك آن دل هاي دردمند و وجدانهاي بيدار كه خود را در برابر نيازهاي معنوي صدها ميليون انسان مسلمان مي بينند. دست به اقدامي بزنند، در خور آن افكار بلند.
انسان تشنه فرهنگ غني و لايزال و نيروبخش اسلام است كه به بركت رهبري و جانفشاني هاي اهل البيت «عليهم السلام» پربارتر و سرشار از معارف الهي بشوند. بايد بين اين سيلِ پرخروش از تشنگان را كه غالباً با انديشه‌اند و سازندگان هويت اسلامي و ايراني خويش، با ريشه هاي فرهنگي_ديني و پيشينه هايشان آشنا ساخت.
اگرچه روشن است كه عقايد و آراي دانشمندان مسلمان در طول زمانهاي متمادي، قابل درک بودند اما نباید انتظار نسل ها در روش «انتقال پیام آنان» نادیده گرفته شود.
غیبت امام زمان «عجل الله تعالی فرجه الشریف» و علاقمندی طینت های پاک و ارواح فطری به این گنجینه باقی مانده الهی، وظیفه سنگینی را بر دل آگاهان دردمند مستولی ساخته است. علماء و محققین راستین در گوشه و کنار این پهنه خاکی می کوشند تا از این نعمت بهره برده و تشنگان را با طعم آب زلال و گوارا آشنا سازند، باشد که کفران نعمت نگردد.
مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت «علیهم السلام» با نگرش ارج گذاری بر همه زحمات اولیاء و دانشمندان، تلاش دارد تا از فناوری روز، نهایت بهره را برده و منابع لازم جهت تحقیق را در اخیتار پژوهشگران قرار دهد و برای تجمیع تلاش های پراکنده اقدام کرده، موضوعات تحقیقی صاحبان اندیشه را به یکدیگر مرتبط سازد.
بدیهی است محصول تلاش‌های مجاهدان حق‌جو را که با قلم و انديشه از دريای نور و حق و حقيقت نوشیده اند، تشنگان علم دین و آگاهی را نیز سیراب می سازند.
موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت «علیهم السلام» می‌کوشد تا تمامی منابع مورد نياز را به صورت ديجيتالی گردآوری نموده و در اختيار عموم قرار دهد، به طوري که هر کس در هر کجای عالم و در هر زمان به آنها دسترسی داشته باشد و از خدمات جستجوی سريع، دسته‌بندی مطالب، ارتباط با مولفين و صاحب‌نظران، بهره‌مندی از انديشه ديگران در موضوع کار خود، پاسخ‌گيری سوالات و راهنمايي در موضوع تحقيق بهره‌مند گردد.
بی‌شک اين موسسه نيازمند همراهی همه حقيقت طلبان می‌باشد تا بتواند در اين مسير گام‌های موثر بردارد و ندای هل من ناصر دين را به ياوران رسانده و خود پاسخی هر چند نه در خور، برای آن باشد.
نظام جمهوری اسلامی ايران فرصت بسيار مناسبی را برای گسترش تحقيق و نشر معارف اهل‌ البيت «عليهم السلام» در اختيار قرار داده است که بهره‌گيری از اين فرصت در پرتو نيک انديشی اين نظام، مغتنم و شکر نعمت است.

سید حسین رضا زاده
تولیت و مدیرعامل مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت «علیهم السلام»

منبع: طریق ماندگاری (ویژه نامه معرفی مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت «علیهم السلام») تابستان 1386