عضو هیئت امناء موسسه خیریه مجتمع فاطميه (سلام الله علیها) اصفهان

مؤسسه خیریه مجتمع فاطمیه اصفهان در سال 1353 پس از بازگشت آیت الله حاج شیخ جعفر آزادمنش دام عزّه از نجف اشرف و به ابتکار ایشان تحت نظر و اشراف حضرت آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی اعلی الله درجاته تأسیس شد. سنگ بنای این مکان مقدّس با تأسیس صندوق قرض الحسنه فاطمیه گذاشته و در سال 1363 با تأسیس حسینیه ادامه پیدا کرد.

نیاز منطقه به امور فرهنگی و درمانی باعث شد، مؤسسین مجتمع بر آن شوند تا با راه اندازی درمانگاه شبانه روزی و همچنین کتابخانه خواسته های به حقّ مردم منطقه محروم خود را جامه عمل بپوشانند. ارائه خدمات پزشکی گسترده با کمترین هزینه های ممکن پاسخی در خور به مطالبات شهروندان منطقه بود. این مجتمع در بادی امر با 270 مترمربع شروع به فعالیّت نمود و روز به روز گسترش و توسعه کمی و کیفی پیدا کرد.

در حال حاضر نیز فضایی به مساحت تقریبی 5000 مترمربع پذیرای مخاطبین محترم در بخش های مختلف از جمله:

حسینیه

حسینیه در سال 1363 زمینی به مساحت تقریبی 1550 مترمربع تأسیس شد از حسینیه مجتمع فاطمیه بعد از صندوق قرض الحسنه می توان به عنوان باسابقه ترین واحد مجتمع یاد کرد.

در حسینیه نماز جماعت مغرب و عشاء در طول سال و به امامت آیت الله حاج شیخ جعفر آزادمنش تولیت مجتمع برگزار می شود. لازم به ذکر است نماز جماعت ظهر و عصر نیز در طول ماه مبارک رمضان نیز برگزار می شود. از دیگر برنامه های حسینیه می توان از برگزاری دعای کمیل هفتگی، دعای ندبه هفتگی، دعای ابوحمزه ثمالی در طول شبهای ماه مبارک رمضان، احیای شبهای قدر، برگزاری روضه خوانی در ایام شهادت امیرالمؤمنین صلوات الله علیه در ماه مبارک رمضان، محرّم و صفر، فاطمیّه، دهه کرامت، برگزاری کلاس های فرهنگی مذهبی یاد کرد.

دارالشفاء

درمانگاه فاطمیه در سال 1373 شروع به فعالیّت نمود. ابتدا فعالیّت این درمانگاه از ساعت 6 صبح الی 12 شب بود و در سال 1376 و همزمان با توسعه آن به صورت شبانه روزی مشغول ارائه خدمات پزشکی درمانی به مردم شهر علی الخصوص منطقه شد. این درمانگاه همچون سایر بخش ها و واحدهای مجتمع تحت اشراف و نظر حضرت آیت الله حاج شیخ حسن صافی اصفهانی اعلی الله درجاته و با تلاش های آیت الله حاج شیخ جعفر آزادمنش دام عزّه (تولیت مجتمع) تأسیس شد. این مرکز درمانی در ساختمانی پنج طبقه و در فضایی به مساحت کلّی 4000 مترمربع در شش بخش درمانگاه، آزمایشگاه، فیزیوتراپی، دندانپزشکی و داروخانه در حال فعالیّت است.

لازم به توضیح است بخش سونوگرافی مجموعه نیز با جدیدترین دستگاه های روز به تازگی افتتاح شده است.

رادیولوژی درمانگاه نیز در آینده ای بسیار نزدیک به بهره برداری خواهد رسید و بخش دیالیز درمانگاه نیز با 17 دستگاه و تختخواب تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد. تعرفه های درمانی این درمانگاه بسیار ارزان قیمت بوده و چیزی در حدود 40% تعرفه دولتی است. در بخش درمانگاه نیز خدمات درمانی شامل پزشک عمومی پزشکان متخصص از جمله ارتوپدی، اطفال زنان و زایمان، داخلی، چشم پزشکی، روان پزشکی و... به شهروندان ارائه می شود.

پرسنل درمانی این مرکز نیز بالغ بر 150 نفر می باشد که به صورت شبانه روزی افتخار ارائه خدمات به مردم شریف اصفهان را بر عهده دارند.

صندوق قرض الحسنه

نقطه شروع فعالیّت های مجتمع فاطمیه اصفهان با تأسیس صندوق قرض الحسنه بود. این صندوق در سال 1353 تأسیس و در سال 1356 به ثبت رسید. مساحت این صندوق بالغ بر 270 مترمربع است. این صندوق با هدف اعطای وام قرض الحسنه با ضوابط شرعی تأسیس شد و به کار خود ادامه داد. صندوق قرض الحسنه فاطمیه 3000 عضو دارد که از این تعداد 1000 نفر به صورت فعال عمل کرده و گردش مالی دارند. سقف اعطای وام در این صندوق بر اساس منابع موجود بوده و شرطی نیز برای گشایش حساب و رعایت جدول های سپرده گزاری وجود ندارد.

خوش حسابی اعضاء یکی از ویژگیهای بارز اعضاء صندوق است. صندوق قرض الحسنه فاطمیه با همکاری اداره ی بهزیستی استان طی سه روز در هفته به متقاضیان تحت پوشش آن اداره مبادرت به ارائه خدمات می نماید.

اطلاعات و نحوه تماس:

نحوه تماس  
تلفن 031-34700296
آدرس اصفهان، میدان قدس، خیابان لاله، قبل از سه راه فاطمیه، صندوق فاطمیه

خیریه

در راستای حمایت اقتصادی و فرهنگی از مردم نیازمند منطقه انجمن مددکاری مؤسسه تأسیس شد.

این انجمن که بالغ بر 300 خانوار از مردم منطقه را تحت پوشش خود دارد ماهیانه در حدود 12 میلیون تومان کارت نان میان مددجویان خود توزیع می نماید.

بر اساس این طرح انجمن با حدود 20 نانوایی در سطح منطقه اقدام به انعقاد قرارداد نموده است. مددجویان کارت های نان خود را که هر کارت شامل 5 قرص نان می باشد را به نانوایی تحویل داده و نان دریافت می کنند. علاوه بر این توزیع گسترده دو مرتبه در سال (قبل از تعطیلات نوروزی، ماه مبارک رمضان) شامل اقلام برنج، گوشت، روغن، حبوبات و... البسه، هزینه تحصیل فرزندان، خدمات رایگان درمانی و... از دیگر فعالیّت ها و خدمات این انجمن می باشد.

فروش تاج گل و کمک های مردمی از جمله منابع درآمدی این انجمن می باشد.

امور فرهنگی

واحد امور فرهنگی در سال 1387 با هدف نشر معارف اهل البیت صلوات الله علیهم و همچنین در راستای اهداف مجتمع از جمله تعالی فرهنگی – مذهبی شهروندان منطقه تأسیس گردید.

از دیگر اهداف این واحد می توان به تبلیغ، گسترش و تعمیق فرهنگ حیات بخش اسلام و تأکید بر آرمان های مذهب حقّه شیعه اثنی عشری، گسترش زمینه مشارکت عموم مردم در طرح ها و برنامه های فرهنگی، ایجاد محیط سالم دینی برای تبادل تجربیات مذهبی و تربیت نیروهای اصیل مذهبی و... اشاره نمود. واحد امور فرهنگی شامل بخش هایی همچون آموزش و پژوهش، مشاوره و پاسخگویی، تولید محصولات فرهنگی مذهبی، پشتیبانی و امور اجرایی و کارپردازی و تنخواه گردانی می شود.

به حول و قوّه الهی امور فرهنگی در طول فعالیّت خود در زمینه های مختلف کارهای متعدّدی انجام داده است که از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1- تحقیق، تألیف، تصحیح و چاپ بیش از 70 کتاب و مقاله

1-1 تحقیق و چاپ و نشر کتاب بحارالانوار جلد 43 در خصوص تاریخ زندگانی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

2-1 تحقیق و چاپ کتاب کلام وحی بر آستان ولایت (1) شامل موضوع غضب

3-1 تحقیق و چاپ کتاب کلام وحی بر آستان ولایت (2) شامل موضوع وصیّت

4-1 تحقیق و چاپ مجموعه مقتل ستاره های خونین (1) شامل موضوع حضرت مسلم علیه السّلام

5-1 تحقیق و چاپ مجموعه مقتل ستاره های خونین (2) شامل موضوع حضرت علی اکبر علیه السّلام

6-1 تحقیق و چاپ مجموعه مقتل ستاره های خونین (3) شامل موضوع حضرت اباالفضل علیه السّلام

7-1 تحقیق و چاپ مجموعه مقتل ستاره های خونین (4) شامل موضوع حضرت حضرت قاسم و حضرت عبدالله بن الحسن علیهما السّلام

8-1 تحقیق و چاپ مجموعه مقتل خطبه های آتشین شامل موضوع خطبه های حضرت زینب علیها السّلام و حضرت امام سجّاد صلوات الله علیه در کوفه و شام و زیارت ناحیه مقدّسه همراه با ترجمه

9-1 تحقیق و چاپ مجموعه مقتل ستاره های خونین (5) شامل موضوع حضرت علی اصغر علیه السّلام

10-1 تحقیق و چاپ مجموعه مقتل ستاره های خونین (6) شامل موضوع حضرت رقیّه علیها السّلام

11-1 تحقیق و چاپ کتاب تربیت شامل موضوع احادیث تربیت

12-1 تحقیق و چاپ کتاب بلوغ شامل موضوع احادیث بلوغ

2- برگزاری مراسم و همایش های مذهبی – فرهنگی

2-1 جشن ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

با توجّه به اساسنامه مجتمع امور فرهنگی هر ساله موظّف به برگزاری جشن با شکوهی به مناسبت میلاد بزرگ بانوی عالم با حضور اقشار مختلف جامعه است.

2-2 همایش خطبه فدکیّه

به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها در بهمن ماه 1392 همایش بسیار با شکوهی با حضور علماء، مداحان، شعرا، دانشگاهیان و عموم مردم در محل مجتمع فاطمیه اصفهان برگزار شد.

در این همایش که با استقبال کم نظیر گروه های مذکور برگزار شد. برنامه هایی چون شعرخوانی در رثای امّ ابیها، بررسی متن خطبه مبارکه فدکیه سخنرانی و مداحی در بر داشت.

2-3 برگزاری نمایشگاه دلنوشته های مهدوی

نوروز 1393 برگه هایی با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان میان دانش آموزان مقطع ابتدایی جهت نوشتن نامه به امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشّریف توزیع شد. این طرح با استقبال بی نظیر 26000 دانش آموز مواجه شد.

پس از بررسی های فراوان نتیجه حاصل شد که با وجود چند برابر شدن هزینه از تماس 26000 دانش آموز شرکت کننده در مسابقه نامه ای به امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشّریف تقدیر شده و هدایایی به رسم یادبود به ایشان تقدیم شد. به همین منظور در هفته ی ولایت همزمان با عید سعید غدیر خم تا روز مباهله نمایشگاهی از آثار منتخب آماده و از تمامی دانش آموزان فوق الذّکر دعوت به عمل آمد. تا ضمن بازدید از نمایشگاه تقدیرنامه و هدیه خود را نیز دریافت نمایند این برنامه با استقبال بالغ بر 40000 نفری دانش آموزان و خانواده هایشان مواجه شد.

از دیگر برنامه های اجرا شده توسط امور فرهنگی می توان به برگزاری مسابقات کتابخوانی ویژه مخاطبین و پرسنل مجتمع مسابقات پیامکی به مناسبت وفات حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها و امام حسن مجتبی علیه السّلام ارسال پیامک های فرهنگی مذهبی و به مناسبت های مختلف، برگزاری مسابقات آموزشی احکام ویژه بیماران مراجعه کننده به درمانگاه، نصب تابلوهای فرهنگی در محلّ درمانگاه و... اشاره کرد.

کتابخانه

مجموعه کتابخانه مجتمع در سال 1364 و با حضور و تحت اشراف مرحوم حضرت آیت الله شیخ حسن صافی اصفهانی در زمینی به مساحت تقریبی 700 متر تأسیس شد.

این کتابخانه بالغ بر 30000 نسخه کتاب در مخزن خود و در موضوعاتی همچون مصادر شیعه، دایرة المعارف های اسلامی، احادیث، زندگینامه ائمّه معصومین صلوات الله علیهم، کتب مقتل، فرهنگ ها، کتاب شناسی ها، تذکره ها، تراجم و انساب، تفاسیر قرآن، منطق و فلسفه، کتب تاریخی، ادبیات، پزشکی و روان شناسی، علوم مختلف، کتاب های درسی و کمک درسی کنکور و... می باشد.

 همچنین می توان به وجود تعدادی کتاب نسخه چاپ سنگی و خطّی ارزشمند و گرانبها اشاره نمود.

در حال حاضر دارای سالن مطالعه ویژه خواهران می باشد و در آینده ای نه چندان دور و در محل ساختمان جدید امور فرهنگی و کتابخانه در چهار طبقه برادران نیز صاحب سالنی خواهند شد.

از دیگر فعالیت های کتابخانه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  •  چاپ نشریه هفتگی با عناوین و موضوعات متنوع

  •  برگزاری کلاس های آموزشی – هنری

  •  برگزاری مسابقات فرهنگی – مذهبی از جمله مقاله نویسی

  •  کتابخوانی به مناسبت ولادت حضرت زهرا صلوات الله علیها و اهدای جوایز ارزنده شامل کمک هزینه عتبات عالیات، مشهد مقدّس و...

  •  برگزاری نمایشگاه کتاب

  •  تقدیر از خیّرین حامی کتاب و اعضاء فعّال و...

این مؤسسه خیریه توانسته است طیّ سالهای فعالیّت خود مقبولیّت خوبی میان شهروندان علی الخصوص مردم منطقه پیدا کند به طوری که بخش های مختلف مجتمع روزانه جمعاً بین 1000 تا 1500 نفر مراجعه کننده دارند.

اطلاعات و نحوه تماس:

تلفن

031-34702453

پیامک 5000299188
آدرس اصفهان، پارک لاله، مؤسسه خیریه فاطمیه اصفهان
کد پستی 8149994191
ایمیل info@fatemiyeh-charity.ir
سایت www.fatemiyeh-charity.ir