عضو هیئت امناء و مدیره انجمن مددکاری امام زمان ویژه خدمت و کفالت ایتام اصفهان

رسول اکرم صلوات الله علیه و آله:

ای علی، هر گاه یتیم بگرید، عرش به لرزه می افتد، سپس خداوند عز و جل به جبرئیل می فرماید:
آتش دوزخ را برای کسی که او را گریاند، گسترش بده که من او را خواهم گریاند، 
و برای کسی که او را خنداند در بهشت جایی باز کن که من او را خندان سازم.
 

انجمن مددکاري امام زمان عجّل ا... تعالي فرجه الشريف در سال 1349 (حدود 40 سال پيش)، با همت جمعي از انسانهاي خيرانديش و با احساس و در پاسخ به نداي ملکوتي ا... ا... في الايتام  (خدا را ، خدا را در امر يتيمان درنظر آوريد) پدر يتيمان، حضرت علي عليه السلام در شهر تاريخي اصفهان شکل گرفت و راه و روش آن امام بزرگوار را درحمايت از خانواده هاي يتيم نيازمند ، سر مشق و برنامه  خويش  قرار داد. اين نهاد تازه تأسيس كه با امکانات محدود و جذب چند خانوار نيازمند ، سرپرستي تعدادي افراد يتيم را آغاز کرده بود، با افزايش کمک هاي مردمي و کسب تجربه هاي ارزشمند، به سرعت رو به گسترش نهاد و در سال 1349 بنام مقدس «منجي عالم بشريت حضرت آقا امام زمان(عج)» مزيّن گشت و رسماً به ثبت شركتها رسيد و تا امروز بيش از ده هزار خانواده يتيم نيازمند را در برنامه هاي وسيع و منظم تحت پوشش داشته است.

انجمن مدد کاري امام زمان (عج) به برکت استقبال پرشور مردمي و نيت خالصانه و عملکرد صادقانه بانيان خيرخواه آن به سرعت جايگاه واقعي خود را در سطح جامعه پيدا نمود و رفته رفته فرهنگ حمايت از يتيم ، اين خصلت فراموش شده انبياء و اوصياء الهي را در سرتاسر كشور احياء و به شکل کنوني ساماندهي کرد، بطوريكه امروزه شاهد تأسيس نهادهاي مشابه خود جوش و مردمي به صورت مستقل و با نامهاي گوناگون در بسياري از شهرهاي کوچک و بزرگ ميهن عزيزمان مي باشيم.

درمانگاه این انجمن در طبقه دوم یکی از ساختمان های انجمن به مساحت 550 متر مربع واقع در خیابان چهار باغ پایین قرار گرفته و دارای چند مطب و بخش های تزریقات، پانسمان، داروخانه، و دندانپزشکی است.در حال حاضر حدودأ 7500نفر در سطح شهر اصفهان تحت پوشش این انجمن هستند.

معرفی

بيش از چهل سال است آری از مرز چهل سال مي گذرد كه وجدان آگاه و بيدار جمعي از خيرانديشان جامعه مذهبي اصفهان فكر و انديشه آنان را بر امري خطير رهنمائي كرد تا دست به كاری زنند كه اگر پدری به هر جهت و به هر صورت دستش از دنيا كوتاه شد و پشتوانه مادی و اقتصادی برای زن و فرزندان خود نداشت نيازمندی هايشان را در حد توان بر آورده ساخته نگذارند هيچ يك از آنها دست نياز پيش كسي دراز نمايند با اين فكر و با اين نظر قدم پيش گذاشته و آنچه امروز مورد مشاهده همه كساني است كه بخواهند ببينند چه شده و چه كرده اند موسسه ای بنياد نهادند كه فعلاً 12000 نفر خانواده تحت نظارت و كمك رساني قرار دارند.

بله از روزی كه اين جمع خير انديش جامعه مذهبی اصفهان به فكر افتاده نگذارند چهره های معصوم اطفال يتيم و خانواده‌های محروم از وجود پدر، آزردگي روحي را كه زندگي در روحيه آنها پديد آورد از پايشان درآورد، چهل سال مي گذرد. در آن روزها خانواده های پدر از دست داده و نور چشمان يتيمشان چشم به راهي دوخته بودند كه انتهايی بر آن نبود. تمام وجودشان لبريز از انتظار بود كه تمام شئونات زندگي، نبود پدر را احساس مي كردند. مادران در فكر تهيه قوت لايموت بودند كه فرزندان دلبند خود را از مرگ نجات دهند و فرزندان دور مانده از محبت پدري چشم به چهره مادری دوخته بودند كه راهي برای امرار معاشي حداقل مشاهده نمي كرد. آنها چه گناهي كرده بودند كه با چنين وضعيتي مواجه گشتند؟ آيا چرخ گردون روزگار در پديد آمدن اين وضعيت مقصّر است؟ آيا پدر و سرپرست بيچاره خانواده به ميل خود دست از اين زندگي كشيده است؟ آيا نعوذبالله خداوند منّان بر اين چنين خانواده ها غضب روا داشته است؟

بر هيچ يك از اين چراها و سوالهای مشابه ديگر، پاسخ مثبتي وجود ندارد بلكه نظام هستي بر اين پايه استوار بوده كه هر كس در مقطعي از زمان، كاسه عمرش لبريز شده دنيای فاني را ترك گفته و به ديار ديگری سفر نمايد، پس در اين حالت تكليف چيست؟ خانواده محروم از پدر هم بايد ناخواسته ترك دنيا كرده و تسليم مرگ گردند؟‌ كدامين عقل سالم و وجدان آگاهي بر اين ايده صحّه مي گذارند؟ مگر فررندان امروز نبايد آينده سازان جامعه فردا باشند؟ مگر چرخ صنعت فردای كشور نبايد با دستان توانمند اين فرزندان به چرخش درآيد؟ پس برای يتيمان چه بايد كرد؟ آيا نشستن و دور ماندن از فكر اين قشر جامعه و تنها چشم به لطف خداوند دوختن چاره ساز است؟ آيا اگر هر فرد جامعه بار مسئوليت را از دوش خود خالي نموده و بر دوش ديگری محول نمايد، مشكل فرزندان يتيم و مسائل فراوان اطراف آنها مرتفع مي گردد؟
اين سوالات و پرسشهاي بي شمار ديگري را كه مطرح بود، بار سنگيني از مسئوليت ديني اخلاقي و وجداني را احساس كردند و در گروهي از خيرين و نيك انديشان اين شهر تاريخي مذهبي فكری به جنبش درآمد و آنها را به حركت وا داشت. آنها احساس كردند كه ديگر جاي تامل نيست و بايد راهي انديشيد كه بار معضل زمين مانده، از جا كنده شده و به گذران راهي مستمر مبدل گردد. به عنوان پشتيبان اين افراد خير انديش، روحانيون دلسوز و از خود گذشته نيز همراه شدند و رهنمودهای ديني و اخلاقي آنها هم پشتوانه ارزشمندی گرديد بر راهي كه نطفه آن منعقد گشته و فكر ايجاد آن شكل گرفته بود، با نشست ها و جلسات متعددی كه تشكيل دادند كم كم اين تفكر به عمل نزديك شد، لذا اين گروه دلسوز تصميم گرفتند كه مركزی را ايجاد نموده و براي پاسخ گويي به نيازهای روزمره خانواده های محروم از نعمت پدر و فرزندان يتيم، پايگاه ثابتي را پديد آوردند.

اجرای اين عمل در مقام گفتاری و نوشتاری كاری است بسيار ساده و قابل اجرا، ليكن آنگاه كه مرحله اجرا به ميان آيد، مشكلات،‌ سختي ها و مسائلي مطرح مي گردد كه اگر افراد سست اراده ای در پي آن باشند حتماً موضوع را به فراموشي سپرده و ترك خواهند نمود، ليكن اين گروه خير انديش و دلسوز كه درد را با تمام وجود احساس كرده بودند راهي جز درمان آن بر خود نمي ديدند و لذا با همتي بلند، كمر را بر مقاومت در برابر تمام سختي ها و ناملايمت محكم بسته و قدم بر راهي نهادند كه سالياني متمادي در فكر آن بودند زيرا به اين باور رسيده بودند كه اگر فردي شب را به صبح برساند در حالي كه به فكر رفع مشكلي از فرزندان يتيم نباشد مسلمان نيست از فرمايشات پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) است:

«مَنْ اَصْبَحَ وَ لايَهتَمَ بِه اُمورِ المُسْلِمين فَلَيسَ بِمُسْلم»

اهداف انجمن

 • انجمن در راستای رسالت خویش خانواده هایی را تحت پوشش قرار  می دهد که وجود پر مهر پدر و نان آور خویش را از دست داده و کمبود های عاطفی و مشکلات مالی ، زندگی را برای آنان به حدی دشوار ساخته که در صورت قصور و غفلت ، ممکن است زیان های جبران ناپذیری برای جامعه به بار آید.
 • انجمن عمده کوشش و اولویت خویش را بر تعلیم و تربیت ، مراقبت های اخلاقی و پرورش استعدادهای فکری فرزندان یتیم ، تا نیل به رشد و خود کفایی متمرکز ساخته است.
 • انجمن بر نقش مؤثر عاطفی مادران در کنار فرزندان، تأکید داشته و از آنان در خانه و کاشانۀ خودشان سرپرستی می کند و احترام به شخصیت نوجوانان را در سر لوحۀ برنامه های فرهنگی خویش قرار داده است.
 • انجمن به نوجوانان یتیم می آموزد که گرچه یتمی رویدادی تلخ و ناگوار است، لکن بزرگان و اندیشمندان عالم ، اغلب یتیم بوده و رنج ها و محرومیت های ناشی از فقدان پدر روح آنان را برای نیل به مقامات عالی انسانی رشد و پرورش داده است.
 • توجه به روحیات نوجوانان یتیم از طریق اردوهای آموزشی ، تفریحی و زیارتی و پر کردن ساعات فراقت آنان با برنامه های علمی و عقیدتی و تشویقهای مادی و معنوی برای گذراندن هرچه بهتر مراحل تحصیلی وکسب موقعیتهای ممتاز دانشگاهی و نیز توجه به آموختن فن و حرفه برای اشتغال وخودکفا ساختن آنان،همواره مورد توجه مشاوران و برنامه ریزان انجمن بوده است.
 • انجمن در طول سالیان گذشته از نوجوانان یتیم تحت پوشش که درمعرض انحرافات و مخاطرات فراوان بوده اند ، انسانهایی با ایمان و لایق ، در کسوت معلم ، صنعتگر، پزشک ومهندس تربیت نموده که برخی از آنان هم اکنون در تشکیلات انجمن در زمرۀ خدمتگزاران خانواده های یتیم می باشند.

خدمات انجمن

انجمن در راستای رسالت خطیر خویش، ضمن توجه و تأکید بر ابعاد تربیتی و مراقبتهای اخلاقی، خانواده های تحت پوشش را در تأمین نیازهای ضروری از جمله خوراک و پوشاک، مسکن، درمان و نیز اشتغال، ازدواج و تحصیل فرزندان از دبستان تا دانشگاه یاری می دهد که بخشی ازاین خدمات در سال 1386 به جهیزیۀ 723 نوعروس و تحصیل 650 دانشجو و 2675 دانش آموز یتیم اختصاص داشته است.
پذیرش خانواده های یتیم، معمولا از طریق ارتباط مستقیم و یا معرفی همسایگان و اقوام و پس از تحقیقات لازم و ضمن حفظ احترام و آبروی خانواده ها انجام می گیرد.
انجمن مددکاری در طول ساليان خدمتگزاری خانواده هاي یتیم را در سایۀ پر مهر مادر، در خانه و کاشانۀ خودشان سرپرستی کرده و آنان را به شرح زير یاری و مدد داده است:

1. تامین ارزاق و مایحتاج

 •  اختصاص اعتبار دریافت ارزاق و مواد غذایی از فروشگاه انجمن برابر سرانه در هر ماه.
 •  تامین گوشت گرم مصرفی خانواده ها یتیم از محل نذورات هر 15 روز يكبار.
 •  تامین پوشاک و کفش فرزندان و مادران و لباس ورزش و روپوش دانش آموزان ، دو نوبت در سال.
 •  تأمین لوازم خانگی، کالاهای مصرفی و فرش مورد نیاز خانواده ها بر اساس نياز و ضرورت.

انجمن در ارائۀ خدمات خود به عواطف نوجوانان یتیم توجه کامل داشته و مسئولیت سرپرستی از آنها را به گونه ای ایفا می کند که خود را در میان خدمتگزاران و مربیان صمیمی و دلسوز یافته و کمبود ها و رنج های ناشی از فقدان پدر را کمتر احساس نمایند

2. تعلیم و تربیت

 •  فراهم کردن امکانات تحصیلی برای  فرزندان یتیم از دبستان تا دانشگاه و تشویق آنان به شرکت در فعالیتهای علمی فوق برنامه.
 •  بررسی وضعیت اخلاقی و تحصیلی دانش آموزان به طور دائم توسط مشاورین باتجربه.
 •  برگزاری کلاسهای فراگیری قرآن کریم و آموزشهای اخلاقی و اجتماعی، توسط فرهنگیان و اساتید مجرب حوزه و دانشگاه برای مادران و فرزندان.
 •  برخورداری خانواده های تحت پوشش از همکاری بانوان تحصیلکرده، به عنوان مشاور در امور تربیتی و خانوادگی.
 •  شکوفا سازی استعداد ها و تشویق دانش آموزان ممتاز، با اهدای جوایز و اعزام به اردوهای سیاحتی و زیارتی.

3. بهداشت و درمان

 •  برخورداری خانواده ها از درمانگاه ،دندانپزشکی و داروخانه انجمن
 •  برخورداری خانواده ها از همکاری  تعداد زیادی از پزشکان متخصص در سطح شهر در امر درمان و مراقبت پزشکی بطور  افتخاری.
 •  برخورداری از همکاری تعدادی از داروخانه های شهر در تأمین دارو به قیمت تجاری و پرداخت 20% هزینه ها توسط خانواده های تحت پوشش.
 •  برخورداری خانواده ها از امکانات بیمارستانی و آزمایشگاهی و عینک طبی رایگان .

4. تهیه و مرمّت مسکن

 •  پرداخت اجاره بهای خانواده های یتیم و مرمّت واحدهای مسکونی آنان.
 •   پرداخت هزینه لوله کشی آب، فاضلاب، انشعاب برق و گاز خانواده های یتیم.
 •  کمک به خانواده های یتیم در امر خرید و یا تعویض مسکن  با وام  قرض الحسنه.

5. ایجاد اشتغال و درآمد

 •  تشویق نوجوانان یتیم به فراگیری کارهای فنی و هنری و آماده ساختن آنان برای ورود به مشاغل آبرومند و مورد نیاز جامعه.
 •  جذب همکاری برخی از واحدهای تولیدی و صنعتی در واگذاری بخشی از فعالیّت های قابل انجام در منزل، به خانواده های یتیم. آموزش و کمک مالی به آنان در تهیۀ چرخ خیاطی، ماشین بافتنی و قالیبافی، گلدوزی، گلسازی، خطاطی، نقاشی و مينياتور، معرق كاري، منبت كاری و امثال آن برای پر کردن وقت آزاد و افزایش درآمد آنان.
 •  کاریابی برای جوانان یتیم در مشاغل آزاد، شرکتها، مؤسسات، واحدهای تولیدی و صنعتی و کمک مالی برای خوداشتغالی آنان.

بديهي است با فعال شدن خانواده ها و نزدیک شدن آنها به خودکفایی، کمک های مالی انجمن به مرور قطع ميشود لکن حمایتهای معنوی و مراقبتهای آموزشی و اخلاقی تا رفع نیاز ادامه خواهد یافت.

6. ازدواج و جهیزیه

 •  راهنمایی جوانان پسر و دختر در انتخاب همسرمناسب
 •  همکاری در تحقیقات مقدماتی  و مورد نیاز ازدواج.
 •  تأمین اقلامی از جهیزیۀ نو عروسان محروم از پدر شامل یخچال، پنکه، بخاری، فرش ماشینی، لوازم آشپزخانه و سرویس غذاخوری و نیازمندی های دیگر.

 مشخصات اعضای هئیت مدیره

 • حاج آقا مهدي مظاهري صالحي

  رئيس هيات مديره

  حاج آقا مصطفي يراقي

  مديرعامل

  آيت الله تقي مجلسي

  -

  حاج آقا عبدالرسول احمدي

  بازرس علي البدل

  حاج آقا رضا اخوان بي تقصير

  عضو هئيت مديره

  حاج آقا مهدي اقارب پرست

  عضو هئيت امناء

  آقاي دكتر مهدي بصيري اصفهاني

  عضو هئيت مديره

  حاج آقا محمد علي بصيري اصفهاني

  قائم مقام مدير عامل

  آقاي محمد حسن بصيري

  عضو هيات امناء

  آقاي دكتر محمد جاودان

  عضو هيات امناء

  حاج آقا محمد جلالي ندوشني

  عضو هيات امناء

  آقاي امير حسين ندوشني

  عضوت هيات امناء

  حاج آقا محمد جواهرنشان

  عضوت هيات امناء

  آقاي مهندس علي حسينعلي زاده خراساني

  نائب رئيس هيات مديره

  آقاي دكتر حسين خرمي

  عضو هيات امناء

  حاج آقا سيد حسين رضا زاده

  عضو علي البدل

  آقاي سيد رحيم رفيعي پور علوي

  عضو هيات مديره

  سيد محسن قائم فرد

  عضو هيات امناء

  حاج آقا اصغر ستارخاني مقدمي

  بازرس

  آقاي مهندس حسن عبوديت

  عضو هيات امناء

  آقاي دكتر سيد حسين فقهي

  عضو هيات امناء

  آقاي مهندس باقر قوه عود

  عضوت هيات امناء

  حاج آقا سيد حسين مرتضوي

  منشي

  آقاي دكتر علي مظاهري صالحي

  عضوت هيات امناء

  آقا حسين مظاهري تهراني

  عضوت هيات امناء

  آقاي محمد رضا مهرانپورود

  عضوت هيات امناء

  آقاي سيد محمود ميرمحمد صادقي

  عضوت هيات امناء

  آقاي مهندس مرتضي يراقي

  عضوت هيات امناء

  آقاي مهندس محمد رضا يراقي

  عضو علي البدل

   

 

پيامبر گرامي اسلام (صلی الله علیه و آله) مي فرمايند:

خداوند عز و جل بهشت را بر كسي كه يتيمي را تا حد بی ‎نيازي ياري دهد واجب گردانيده است.

 

اطلاعات و نحوه تماس:

تلفن 031-34461881-6 021-88906061
پیامک   09127110334
آدرس اصفهان- چهارباغ پایین کوی شهید بانکی (پشت بارو) تهران، خیابان كريمخان زند، شمال غربي پل كريمخان زند
ایمیل info@madadkari.ir info@imam-zaman.com
سایت   www.madadkari.ir