همکاری در برگزاری دومین یادواره دختر آسمانی

 دومین یادواره «دختر آسمانی»با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره نوجوان نخبه قرآنی مرحوم «فاطمه پرورش» عصر جمعه 14 خردادماه در سالن خدیجه کبری «سلام الله علیها» موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت «علیهم السلام» برگزار گردید.

در ابتدای دومین یادواره مهندس فضیلتی«رئیس هیات مدیریه مجمع خیرین استان اصفهان و مجمع نخبگان قرآنی استان اصفهان» با بیان اینکه بایستی نگاه ویژه ای به نخبگان قرآنی شود به ضرورت تاسیس «مجمع نخبگان قرآنی» در سالروز رحلت نخبه قرآنی فاطمه پرورش اشاره کرد.

ایشان اهداف مجمع نخبگان قرآنی را چنین برشمردند: سیاستگذاری کلان و برنامه ریزی در امور نخبگان و استعدادهای برتر، شناسایی و شکوفایی استعدادهای نهفته و برتر، ایجاد بانک اطلاعاتی در مورد نخبگان، آموزشهای خاص و جلسات مستمر با نخبگان، برگزاری همایش های سالیانه و معرفی نخبگان، برگزاری دوره های آموزشی و.....

فعالیتهای مجمع نخبگان قرآنی، نخبگان قرآنی استان اصفهان را تا سن 15 سالگی در بر می گیرد.

 آیت الله سید ابوالحسن مهدوی، عضو مجلس خبرگان رهبری در «دومین یادواره دختر آسمانی» امتیاز و شاخصه ویژه فاطمه پرورش را رضایتمندی پدر و مادر از وی دانستند که منتهی به رضایت پروردگار می شود، و گفتند: زمانی که والدین از فرزند راضی باشند خدای متعال نیز از فرزند راضی است. و درآیه 23سوره اسراء ،آیه والدین است این موضوع به صراحت بیان شده است که در ابتدا عبادت پروردگار وبلافاصله می فرماید:و بالوالدین احسانا.

ایشان رفتارمرحوم فاطمه پرورش با خانواده خود را نشان دهنده تاثیر قرآن بر شخصیت وی دانستند.

 
آیت الله مهدوی مدعوین در جلسه را به  انس با قرآن توصیه کردند و مراحل انس با قرآن را در 5مرحله بیان کردند:1-تلاوت ظاهری قران ؛-2صوت و لحن؛ 3-آشنا شدن با ترجمه قرآن؛4- حفظ قرآن؛5-آشنا شدن با تفسیر قرآن.  
 ایشان طی کردن این  مراحل را  باعث تربیت و رشد و تعالی انسان  دانستند.
عضو خبرگان رهبری ضمن اشاره به این نکته که  انس با قرآن ما را با پیام قرآن آشنا می کند،بیان کردند: حفظ قرآن دو فایده دارد 1. باعث تقویت حافظه می شود  2.انس با قرآن سبب تربیت انسان می شود. 
 

یادواره دختر آُسمانی

گزیده ای از سخنان حاج سید حسین رضا زاده 

شاخصه های رفتاری و الگویی نخبه قرآنی مرحوم«فاطمه پرورش» 

 • تعبد و بندگی 
 • انس و ارتباط با قرآن 
 • پایندی به اعتقادات و علاقمندی به اهل بیت (علیهم السلام) 
 • اخلاق شایسته مرحوم فاطمه پرورش
 • داشتن روابط صمیمانه با اطرافیان 
 • استفاده مطلوب و شایسته از نوشته های وی

 

گفتنی است دومین  یادواره دختر آسمانی توسط کمیته فرهنگ، عفاف و پوشش سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان و با مشارکت جامعه القرآن کریم استان اصفهان  و موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت(علیهم السلام) اصفهان برگزار گردید.

یادواره دختر اسمانی یادواره دختر آسمانی یادواره دختر آُسمانی

آشنایی مختصری با فاطمه پرورش

فاطمه پرورش در سن 3 سالگی با قرآن آشنا و در سن سیزده سالگی در جامعه‌القرآن کریم اصفهان حافظ کل قرآن شد، وی در سال ۹۱ حائز رتبه دوم ستاره دخت ایران شد؛ همچنین پرورش رتبه های قرآنی، علمی، المپیاد ادبی، سرود و تواشیح را کسب کرده بود و درآخرین بهار زندگی‌اش موفق به اخذ مدرک کارشناسی علوم قرآنی و حدیث شد. فاطمه پرورش در تاریخ (هشتم خرداد) سال 1393 در حالی که بیش از 18 بهار از عمرش نگذشته بود، در حریق منزل پشت در، در اثر دود و آتش دچار مرگ مغزی و بنا به خواسته قبلی خودش اعضایش حیات بخش انسان‌های دیگر شد.

از جمله موفقیت‌های این نخبه قرآنی:

 • کسب عنوان برترآزمون المپیادهای علمی کشور در رشته ادبی، 
 • کسب عنوان حافظ برتر قرآن در دوره ولایت مدارس خاص سال ۹۲،
 • عضو کانون نخبگان جوان استان اصفهان (طرح یاران)،
 • کسب مقام شاگرد اولی در ۵سال دوره دبستان،
 • گواهینامه طرح فراگیر حفظ و درک مفاهیم سوره‌های قرآن کریم سال ۸۹ (سمپاد) 
 • ,...