جلسات آموزشی مکتب العمار

قال الصادق «عليه السلام»
عَلَيكَ بِالأَحداثِ فَإِنَّهُم أسرَعُ إلى كُلِّ خَيرٍ
جوانان را درياب، زيرا كه آنان سريع تر به كارهاى خير روى مى آورند. (كافى، ج 8، ص 93، ح 66)

جلسات و محافل تعلیم اصول و عقائد که بطور پراکنده در محله های شهر اصفهان وجود داشت و اشتیاق نوجوانان برای کسب این معارف و همچنین تاثیر آن، انگیزه ای شد تا چتر این حرکت در سطح شهر گسترده تر گردد که برای این کار  نیاز به یک ساز و کار و یک تشکیلات منسجم و منظمی بود که هم بتواند این جلسات را از لحاظ محتوایی و هم از جهت برنامه های جانبی از قبیل اردوهای تفریحی و برنامه های ورزشی و دیگر کارهایی که در کنار قواعد تجوید، قرائت و روخوانی قرآن و همچنین فراگیری اصول و عقائد مکتب تشیع برای نوجوانان می توانست جذابیت داشته باشد، پشتیبانی نماید.

پس از طرح موضوع و مشورت با مرحوم آیت الله حاج آقا سید احمد فقیه امامی و آیت الله حاج شیخ حسن صافی مقرر گردید با توجه به گستردگی این جلسات در مساجد محله های مختلف شهر جلسه ای با حضور امامان جماعت مساجد مورد نظر و شخصیت های شاخص حوزه در خصوص هماهنگی های لازم تشکیل گردد.

به همین منظور در اولین جلسه که با استقبال بسیار خوب آقایان علماء و همچنین امامان جماعت مساجد برگزار گردید نسبت به چند موضوع بحث و مذاکره به عمل آمد:

1- در خصوص  انتخاب طلاب مستعد برای اداره جلسات
2- برای این مجموعه دینی، فرهنگی نام مکتب العمار پیشنهاد گردید.
3- در خصوص گسترش این جلسات در محلات شهر بر حسب درخواست و ضرورت

در ادامه جلسه حضرات آیت الله حاج شیخ حسن صافی، آیت الله حاج آقا سید احمد فقیه امامی و آیت الله حاج آقا سید حسن فقیه امامی مسئولیت تعیین و معرفی اساتید جلسات این طرح را تقبل نمودند.

مدیریت، برنامه ریزی، اداره جلسات و همچنین برنامه های جانبی اعم از تفریحی، ورزشی و زیارتی به عهده آقای حاج سید حسین رضازاده قرار گرفت.

در ادامه این جلسات این تشکیلات به نام مکتب العمار نام گذاری گردید که از این نام گذاری می توان به شخصیت عمار ياسر اشاره کرد که بعنوان الگوى ايمان، اسوه حق و تجسّم ارزش هاى قرآنى و به عنوان سربازى شجاع و با ايمان در رکاب پيامبر خدا(ص) حضور داشت و با این کار می خواستند هم نام این صحابه پیامبر گرامی اسلام را زنده نگه داشته شود و هم سیره ایشان بعنوان الگویی در بین نوجوانان معرفی گردد.

مکتب العمار پس از برگزاری جشن باشکوهی با حضور علمای اعلام، شخصیت های برجسته حوزه علمیه و طلاب علوم دینی و همه علاقمندان و شیفتگان به فعالیت در حوزه دینی شهر ولایتمدار اصفهان در روز عید مبعث سال 1393 مطابق با 4 شهریور ماه سال 1352 فعالیت های خود را بطور رسمی در 17 مسجد در نقاط محتلف شهر اصفهان آغاز نمود.

پس از راه اندازی کلاسها و آشنایی جوانان با اهداف عالیه بطور گسترده جذب جوانان مستعد آغاز گردید بطوری که همزمان بالغ بر 1500 نفر در مجموعه کلاسها مشغول فراگیری قواعد تجوید، قرائت و روخوانی قرآن و همچنین فراگیری اصول و عقائد مکتب تشیع مشغول شدند.

این تشکیلات با بهره مندی از نوجوانان و جوانان علاقمند و جذابیت اساتید مجرب و همچنین برنامه های متنوعی که برای این اعضای این کلاسها پیش بینی شده بود توانست در امر تقویت بنیه اعتقادی و همچنین توجه به مفاهیم قرآن نقش بسزایی در تربیت آینده سازان این مرز و بوم ایفا نماید

به لطف خداوند متعال و عنایات حضرات ائمه معصومین «علیهم السلام» این جلسات در سطح شهر به عنوان محافل نورانی و پایگاه نشر معارف قرآن و اهل البیت عصمت و طهارت گسترده گردید و با استقبال خوبی از طرف نوجوانان مواجه شد که ثمره آن اساتید و مسئولین محترمی می باشند که هم اکنون در سطح شهر اصفهان و یا حتی کشور به خدمت مشغول هستند.